Poznaj wyjątkową historię
Tłustego Czwartku
...i skorzystaj z najlepszego przepisu na pączki!
Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Środą Popielcową oraz ostatni dzień karnawału, który poprzedza rozpoczęcie Wielkiego Postu. Jego data jest ruchoma i zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. Idea święta jest prosta. Należy najeść się na zapas przed czterdziestoma dniami pełnych wyrzeczeń. W 2022 roku słodkie ucztowanie przypada akurat na 24 lutego.
Krótka historia słodkiej tradycji
Obecnie święto to przerodziło się w prawdziwe słodkie szaleństwo, gdzie pączki w przeróżnych odsłonach odgrywają główną rolę. Są te ociekające lukrem, posypane cukrem pudrem lub takie, które kuszą przeróżnymi nadzieniami — marmoladą, toffi, budyniem lub czekoladą, a także te z dziurką na środku, zwane donutami czy gniazdkami. Cukiernicy bawią się też rozmiarami pączków, bo w piekarniach są również ich mini wersje, uwielbiane przez dzieci. W ostatnim czasie popularnością cieszą się również delikatne i kruche faworki popularnie zwane chrustem.
Jak przygotować najlepsze domowe pączki?
Przepis na ok. 20 pączków.
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej,
- 50 g świeżych drożdży,
- 40 g cukru,
- 250 ml mleka,
- 4 żółtka,
- 1 jajko,
- 50 g masła,
- szczypta soli,
- 1 łyżka spirytusu.
Dodatkowo:
- 300 g ulubionej marmolady,
- 1 kg dowolnego oleju do smażenia,
- cukier puder lub lukier,
- kandyzowana skórka pomarańczowa.
Składniki potrzebne na lukier:
- 1 szklanka cukru pudru,
- 1 łyżka gorącej wody.
Sposób przygotowania:
1. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej, mleko musi być ciepłe (nie może być gorące), a masło roztopione i przestudzone.
2. Przygotuj zaczyn: pokrusz drożdże, przełóż je do miski i rozetrzyj z 1 łyżką cukru. Następnie dodaj 3 łyżki ciepłego mleka oraz 1 łyżkę mąki. Całość dobrze wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw na 20 minut w ciepłe miejsce (zaczyn powinien urosnąć i znacznie się spienić).
3. Pozostałą mąkę przesyp do miski, dodaj 2 łyżki cukru, szczyptę soli, 4 żółta, 50 gramów masła, resztę mleka, 1 łyżkę spirytusu oraz wcześniej przygotowany zaczyn.
4. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i zacznij wyrabiać ciasto. Możesz zrobić to ręcznie lub z pomocą robota kuchennego.
5. Masę przykryj ściereczką bawełnianą lub folią i pozostaw na minimum godzinę w ciepłym miejscu.
6. Wyrośnięte ciasto przełóż na blat (wcześniej oprószony mąką) i podziel na małe części.
7. Kawałki ciasta lekko rozpłaszcz, na środku połóż po łyżeczce ulubionej marmolady, zlep brzegi, a następnie uformuj kulkę.
8. Tak przygotowane pączki przełóż na blachę oprószoną mąką, przykryj ściereczką i odstaw na 20 minut do wyrośnięcia.
9. Weź duży garnek i rozgrzej w nim olej do temperatury 175 stopni. Temperaturę sprawdź najlepiej za pomocą termometru cukierniczego.
10. Kiedy olej będzie już odpowiednio rozgrzany, ostrożnie zanurz w nim kilka pączków i smaż je do momentu, aż osiągną złocisty, piękny kolor (po około 2-3 minuty na jedną stronę).
11. Kiedy pączki wystygną, posyp je cukrem pudrem lub polej lukrem oraz posyp posiekaną kandyzowaną skórką pomarańczową.
Przepis na lukier:
1. Przesiany przez sito cukier puder, przesyp do miski.
2. Dodaj wodę i wymieszaj do momentu, aż masa stanie się jednolita.
Tak przygotowane pączki z pewnością ucieszą wszystkich domowników. Jeśli chcesz obdarować nimi bliskich, podwój „efekt wow” i starannie je zapakuj. Tu z pomocą przychodzi eleganckie pudełko na ciastka i pączki, które poza tym, że pięknie wygląda, jest również odporne na tłuszcz i wilgoć.
To co, ile w tym roku zjesz pączków? Smacznego!