Polskie cukiernictwo to nie tylko drożdżówki i szarlotki. Nasz piękny kraj kryje w sobie niezwykłą różnorodność smaków i tekstur w dziedzinie innych deserów. Zapraszamy na podróż po słodkościach, które podbijają serca nawet najbardziej wybrednych smakoszy.
Serniki, makowce czy mazurki są niczym wizytówka polskiej ziemi. Ich popularność jest jak najbardziej uzasadniona, jednak nie należy zapominać o innych pysznościach, które również zasługują na miano „topowych rarytasów”. Poniżej znajdziesz zestawienie najciekawszych naszym zdaniem słodkości.
Jadalne szyszki
Słodka stolica Torunia
Gdyby nadać Toruniowi inną nazwę, to z pewnością byłyby to pierniki! Receptura na te tradycyjne wypieki jest ściśle tajna i przekazywana z pokolenia na pokolenie, jednak wiadomo, że powstają one z mieszanki mąki, mleka, wody, miodu oraz mieszanki przypraw, które intrygująco podkręcają słodki smak ciasteczek. Nic więc dziwnego, że toruńskie pierniki stały się nie tylko tutejszym rarytasem, ale i sposobem na obdarowanie przyjaciół czy rodziny.
Deser lekki i puszysty, jak chmurka
Flagowy produkt polskiej fabryki czekolady, który nosi nazwę „Ptasie Mleczko”. Słodka, waniliowa pianka oblana gorzką czekoladą…to iście perfekcyjne połączenie weszło na salony smakowe za sprawą Jana Wedla, a ich kombinacja znana jest i ceniona nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie.
Złote szczęście
Krówki to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych słodkości w Polsce. Świeże wyróżniają się lepką strukturą i charakterystyczną ciągnącą masą, która z czasem staje się bardziej krucha i chrupka. Ponadto ich złocisty kolor i wspaniały karmelowy smak sprawiają, że można zajadać się nimi w nieskończoność. Co ciekawe każdy może przyrządzić sobie ten smakołyk w domu, wystarczą podstawowe składniki i można zaczynać słodką zabawę!
Potrzebne składniki:
300 ml mleka skondensowanego niesłodzonego lub zwykłego mleka,
1 szklanka cukru,
Szczypta soli dla podbicia smaku,
90 g masła.
Sposób przygotowania:
Do garnka wlej mleko, dodaj masło, a następnie wsyp cukier wraz ze szczyptą soli. Całość delikatnie wymieszaj i podgrzewaj na małym ogniu przez około 50-60 minut,
Kiedy masa stanie się gęsta, ciągnąca i delikatnie brązowa, przelej ją do specjalnej silikonowej foremki, a następnie pozostaw do wystygnięcia,
Tak przygotowane krówki włóż do lodówki na około godzinę.